Ritoók Pálné Dr. Ádám Magda

Ritoók Pálné Dr. Ádám Magda
Tiszteletbeli elnök (1936-2022)

Ritoók Magda (1936-2022)

86 éves korában elhunyt a Felsőoktatási Tanácsadás Egyesület alapítója és tiszteletbeli elnöke. Ritoók Magda sokunk tanára, mentora, kollégája, barátja volt. Rengeteget köszönhetünk neki. Továbbvisszük azt az emberséget, szemléletet, szakmai tudást, támogató hozzáállást és szociális érzékenységet, amit tőle tanultunk.

Életútja fontos állomásairól visszaemlékezését itt olvashatjuk.

Ritoók Magda 1958-ban végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetem pszichológia–pedagógia–magyar szakán. Pályáját gyakorló pszichológusként kezdte. 1974-ig a Munkaügyi Minisztériumban pályaválasztási tanácsadással foglalkozott. 1974 és 1980 között a köznevelési rendszer tervezésén dolgozott az MTA Pedagógiai Kutatócsoportjában. Tagja volt az MTA Pszichológiai Bizottságának és a Magyar Akkreditációs Bizottságnak. A Magyar Pszichológiai Társaság elnöki posztját is betöltötte a FETA elnöki megbízatása mellett. 

A hazai pszichológiai tanácsadás létrehozója és évtizedeken át legmeghatározóbb alakja volt, aki számtalan fiatal, egyetemi hallgató és munkatárs életútjára volt jelentős hatással mind pszichológusként, mind oktatóként, mind kollégaként és magánemberként. Munkásságához fűződik az Életvezetési Tanácsadás elindítása 1986-tól az ELTE-n.  Ez lett aztán a modellje a többi felsőoktatási intézményben később elindított életvezetési tanácsadó szolgáltatásoknak is. Emellett az ELTE Kortárs Segítő Csoport létrejöttében és továbbfejlesztésében is kitüntetett szerepet játszott, ami mintául szolgált más kortárs segítő szervezetek számára.

Az ELTE Bölcsészettudományi Karán, majd a Pedagógiai és Pszichológiai Karán folyó pszichológusképzés meghatározó alakja volt. 1986-tól az ELTE Pályaszocializációs és Munkapszichológiai Szakcsoportot, 1997-től pedig a Tanácsadás Pszichológiája Intézeti Központot vezette. Nevéhez kötődik az 1993-ban elindított tanácsadó szakpszichológus szakirányú továbbképzés is.

Munkásságára jelentős hatással volt a VII. kerületi Esély Családsegítő Központban végzett pszichológusi munkája, ahol munkanélküli, hajléktalan, hátrányos helyzetű és fogyatékkal élő embereknek nyújtott pályaválasztási, pályakorrekciós támogatást, és megismerhette a hetedik kerületi roma családok értékeit, szemléletmódját.

Ritoók Magda jelentős szerepe játszott az ELTE Tanácsadás Pszichológiája Tanszék nemzetközi szakmai és tudományos közélet vérkeringésébe bekapcsolásában is. Világszerte elismert nemzetközi szaktekintélyek, így Norman E. Amundson,  Mark L. Savickas,  Vance Peavy meghívásával fontos konferenciák szervezésében vett részt, vendégoktatóként és szakértőként számos külföldi egyetemen dolgozott. Emellett jónéhány hazai és nemzetközi kutatási pályázat vezetője és koordinátora volt.

Sokoldalú szemléletére számtalan képzés és szakember gyakorolt hatást. A történelem- és énektanár, majd magyar és pedagógia, később pszichológia szakos tanulmányokon túl tapasztalatot szerzett a relaxáció, a pszichodráma és T-csoportok területén; pszichoanalízist tanult Nemes Líviától és Mävers Ildikótól. Szakmai életútja alakulásában fontos szerepet játszott Csirszka János, Mérei Ferenc, Szakácsné Vida Mária, Virág Teréz és Ferge Zsuzsa.

Talán kevesebben tudják, de a zene és a zongorázás meghatározó volt számára egész élete során.

Nyugdíjba vonulása után címzetes egyetemi tanárként segítette tovább az ELTE PPK működését, és folytatta a számára egyik legmeghatározóbb és leginspirálóbb munkát, az életvezetési tanácsadást az ELTE hallgatóinak, emellett pedig önkéntes szakmai tevékenységet is végzett civil szervezetek részére.

Jelentős publikációi, kötetei születtek többek között a pályaválasztás, a nevelés, a tanácsadás pszichológiájának témájában. Sokat köszönhetünk neki a hazai pszichológiai kultúra elterjesztéséért is. Munkásságát 2008-ban Apáczai Csere János-díjjal ismerték el. 


Forrás: A Szociális Szakma Digitális Archívuma (fszek.hu),  ppk.elte.hu